Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła?

Ile śpi niemowlę? Poznaj najważniejsze fakty!

Rozwój człowieka jest fascynujący. To jak szybko zachodzą zmiany w organizmie, jest niesamowite i jako rodzic z pewnością zastanawiasz się czy z Twoim dzieckiem wszystko jest w porządku. Monitorujesz każde najdrobniejsze zachowanie i szukasz uzasadnienia. To bardzo dobra praktyka, która pozwala czuwać nad zdrowiem i życiem najmłodszych. Jednym z najciekawszych zagadnień, które spędza sen z powiek, często dosłownie u młodych rodziców jest rytm dobowy malucha. Jego długość snu w ciągu dnia, pobudki w nocy. Pojawiają się pytania, kiedy dziecko przesypia całą noc? Od czego to zależy? Jak mogę pomóc sobie i dziecku?

Takie kwestie są bardzo ważne. Podstawowym zagadnieniem, które pozwoli rozwiać wątpliwości na temat pierwszych tygodni i miesięcy życia człowieka, to ile śpi niemowlę? I jak w przypadku statystyk oraz opinii lekarzy bywa, najbardziej uczciwa odpowiedź brzmi, to zależy. Od czego? Przede wszystkim od każdego człowieka. Dzieci są małymi ludźmi i wszystkie rodzą się z określonymi cechami, które wraz z rozwojem ulegają zmianom. Zachodzące w organizmie człowieka przemiany szczególnie w pierwszych miesiącach i latach życia są bardzo dynamiczne, dlatego czasami poszczególne dni mogą się od siebie różnić.

Co na temat snu niemowląt mówią badania? Wszyscy eksperci są zgodni, że najwięcej snu czeka nas w okresie od urodzenia do pierwszego miesiąca życia. Wtedy według różnych szacunków brzdąc przesypia nawet osiemnaście godzin na dobę. Dzieli sumaryczną wartość, mniej więcej po połowie na dzień i noc. Czy w takim razie to znak, że dzieci śpią niemal cały czas i nic z nimi się nie dzieje? Otóż nie, maluchy śpią dość krótko. Z reguły są to formy drzemek, które możemy liczyć maksymalnie w godzinach. Wynika to przede wszystkim z faktu, że potrzebują regularnego karmienia i budzą się głodne.

Ile śpi niemowlę, gdy ma trzy miesiące?

Dzieci śpią zdecydowanie płytszym snem niż dorośli. Ich fazy głębokiego snu same w sobie są również krótsze, dlatego suma wszystkich godzin przespanych w ciągu dnia i nocy składa się z drzemek. Trwają one z reguły około dwóch godzin. Średnio dzieci potrzebują pożywienia, co trzy do czterech godzin. 

Dlatego szczególnie początkowy etap życia małego człowieka, polega głównie na spaniu i jedzeniu. W tym czasie kształtują się ważne funkcje w organizmie, jak układ nerwowy oraz immunologiczny. Dla maluchów, które mają około trzech miesięcy, nie ma większego znaczenia, jaka jest aktualnie pora dnia. Powody są przynajmniej dwa, pierwszy z nich polega na braku melatoniny. Hormon ten odpowiada ze regulowanie zegara biologicznego człowieka. Dopiero od czwartego miesiąca życia następuje jego produkcja, dzięki czemu poprawnie zaczyna funkcjonować szyszynka. Drugi powód to brak regularnego trybu dnia.

W takim razie ile śpi niemowlę, gdy ma trzy miesiące? Według naukowców jest to pierwszy krok do skrócenia dobowego czasu snu z osiemnastu, a nawet dwudziestu godzin na całe dwadzieścia cztery godziny do około piętnastu godzin. Z tego wzrasta czas przeznaczony w nocy na sen, kosztem spadku liczby drzemek w ciągu dnia. 

Ile śpi niemowlę, gdy ma roczek?

Dwanaście miesięcy na Ziemi to już spory kawałek czasu, który pozwala na duże zmiany. Wtedy można powiedzieć o spokojnie przesypianych nocach, co ma szczególne znaczenie dla rodziców. Dzieci w tym wieku powinny już zadawać sobie sprawę z podziału doby na dzień i noc. Rozróżniać czas na aktywność w czasie, gdy widzą słońce oraz na sen w sytuacji zmroku. Bardzo pomaga w tym melatonina i ustabilizowany zegar wewnętrzny. Dużym wsparciem dla wydłużenia snu w nocy jest również regularny rytm każdego dnia. Wprowadzenie pewnego rodzaju rytuałów za każdym razem powtarzanych o zbliżonych porach, kształtuje w dziecku rutynę. Daje to określone efekty. Zatem ile śpi niemowlę po roku? Około dwunastu godzin w nocy oraz dwie godziny w dzień, które można podzielić na drzemki.

Ile śpi niemowlę? Tyle ile potrzebuje

Wszystkie wyliczenia naukowców i dane statystyczne oparte są na podstawie określonej średniej. Tak, jak wspomnieliśmy na początku, należy wziąć pod uwagę, że każdy człowiek jest inny. Są ludzie, którzy potrzebują nieco mniej snu do prawidłowego funkcjonowania. Inni z kolei muszą spać statystycznie większą liczbę godzin, żeby czuć się wypoczętym. Podobnie jest z dziećmi. Jeśli podczas okresowych badań lekarz nie zwróci uwagi na zaburzenia w rozwoju, Twoje dziecko mimo dużej ilości snu nie jest apatyczne i nie wydaje się ciągle zmęczone, to nie masz prawdopodobnie powodów do niepokoju. 

We wszystkim warto zachować umiar i zdrowy rozsądek, dlatego nie trzymaj się kurczowo zapisów w tabelach. Obserwuj, wyciągaj wnioski, a Twój maluch będzie rozwijał się wzorowo. 

Jedynie długotrwałe odstępstwa od ogólnie przyjętych standardów powinny skłonić do refleksji. Jeśli ze snem jest coś nie tak, być może łóżeczko dla dziecka jest niezbyt wygodne. Maluchom też bywa po prostu czasami niekomfortowo. Występuje bardzo wiele czynników, które mogą mieć wpływ na jakość i długość snu brzdąca. Gdy u Ciebie w rodzinie są osoby z większym zapotrzebowaniem na sen, być może również Twój potomek odziedziczył te cechy, kto wie?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl