Posiadanie dzieci jest cudownym okresem w życiu każdego człowieka. Jednak po czasie ekscytacji związanym z narodzinami nowego członka rodziny, pojawia się proza życia. Rodzice przez pierwszych kilka miesięcy będą spać zdecydowanie mniej niż wcześniej. Najmłodsi wymagają sporej uwagi. Dlatego z czasem pojawia się pytanie - kiedy dziecko przesypia całą noc? Okazuje się, że odpowiedź jest złożona i trudno wskazać dokładne ramy, w których na pewno Twój potomek zacznie spokojnie spać przez sześć lub osiem godzin na dobę.
Główny powód jest bardzo prosty. Dzieci są małymi ludźmi, a każdy z nas funkcjonuje inaczej i trudno jednoznacznie wskazać, że w tym momencie rozwoju powinno zacząć się coś zmieniać. Oczywiście na podstawie wielu lat obserwacji, badań i tworzenia wzorców zachowań określono przedziały, w których należy spodziewać się przemian. Jeśli ich brakuje, wtedy rozwój dziecka jest zaburzony i można zacząć myśleć o konsultacji lekarskiej. Jednak w przypadku snu wątek wymaga szerszego omówienia.
Okazuje się, że na początku, gdy dziecko ma kilka miesięcy przesypianie całej nocy lub niewielkie przebudzenia w czasie snu są niepokojące. Jeśli Twoje dziecko zachowuje ponadprzeciętny spokój, jest to powód do obserwacji. Być może jest to objaw choroby, dlatego warto rozważyć wizytę u pediatry. Dlaczego nadmierny sen jest niebezpieczny dla zdrowia dziecka? Powodów jest wiele. Jednak najbardziej logicznym argumentem jest rozmiar świeżo urodzonego dziecka. Mały człowiek ma wszystko proporcjonalnie mniejsze w porównaniu do ludzi dorosłych. W tym również żołądek, dlatego musi jeść częściej niż starsza osoba. W związku z tym nocne karmienie jest wskazane.
W dzisiejszym tekście opiszemy szacunkowe okresy, w których dziecko powinno przesypiać całą noc, gdy jego rozwój przebiega normalnie. Na taki czas relaksu bez przebudzeń, płaczów i innych sytuacji, które wyrywają rodziców ze snu, musisz poczekać przynajmniej pół roku.
Kiedy dziecko przesypia całą noc to znak, że potrzebuje mniej posiłków
Największym problemem w trakcie rozwoju dziecka z punktu widzenia rodzica i jego komfortu snu są posiłki. Szczególnie te, które są w nocy. Najmłodsze dzieci powinny jeść od ośmiu do dwunastu posiłków na dobę. Z czasem jednak liczba ta powinna się zmniejszać. Wynika to z naturalnego procesu rozwoju człowieka. Gdy rośniemy, jednorazowo możemy przyswoić większą ilość pokarmu. Dzięki czemu wystarcza on na dłużej i uczucie głodu jest mniejsze i występuje rzadziej. Takim najbardziej sugerowanym okresem w rozwoju dziecka, kiedy przesypia ono całą noc, jest czas pomiędzy szóstym a dziewiątym miesiącem życia. Wtedy z reguły jest ono na tyle duże i silne, żeby poradzić sobie bez posiłku przez sześć do ośmiu godzin na dobę. Musisz jednak pamiętać, że to nie jest reguła i zdarza się, że ten czas jest dłuższy.
Regularny cykl dobowy sposobem na przespanie całej nocy
Gdy Twój maluch zaczyna spać przez całą noc, jesteś bardzo blisko sukcesu. Jednak do utrzymania tego efektu potrzeba jeszcze trochę pracy z dzieckiem. Przede wszystkim warto zadbać o regularny porządek dnia. Jeśli większość czynności będzie odbywać się w zbliżonych godzinach, maluch nauczy się funkcjonować w określonym rytmie, podobnie jak dorośli. Na pewno mało rozsądnym pomysłem jest męczenie dziecka na siłę w ciągu dnia, aby spokojnie przespał noc. Trzeba funkcjonować z dzieckiem normalnie i dać mu szansę na drzemkę za dnia.
Kiedy dziecko przesypia całą noc? W sytuacji, gdy regularny cykl dnia nauczy organizm malucha, że dzień jest okresem funkcjonowania i drzemki, a wieczór i noc służą przede wszystkim do spania. Czasami zdarza się tak, że dziecku zaczynają się mylić pory dnia. Ma to szczególnie znaczenie gdy żyje mniej regularnie. Także gdy w pokoju, gdzie śpi znajduje się źródło światła albo na wieczór doświadcza wielu emocjonujących zdarzeń, jak wizyta nowych osób i żywe rozmowy dorosłych.
Pomóż dziecku wydłużyć sen, wypracowując nawyki i skojarzenia
Kiedy dziecko przesypia całą noc Ty, jako rodzić również funkcjonujesz lepiej. Wyczekiwanie do uzyskania odpowiedniego poziomu rozwoju i wprowadzenie regularnego cyklu dobowego są krokami w stronę spokojnego snu. Taką wisienką na torcie w dążeniu do przespanej nocy u malucha są nawyki i skojarzenia. Dorośli również mają swoje określone rytuały przed snem. Przeglądanie stron internetowych, ciepła kąpiel, czytanie książki. Podobnie mogą mieć najmłodsi.
Wprowadzenie kolacji, mycia zębów, kąpieli przy pomocy mamy lub taty, przebranie w piżamę i powtarzanie tych czynności wyrobi u malucha skojarzenie. Zjadłem posiłek, tata mnie umył i dostałem piżamę, to czas na sen. W połączeniu z rytmicznym dniem, które wygeneruje nieco zmęczenia, przespana noc jest w zasięgu.
Na koniec zwracamy uwagę na pewne zjawisko. Czasami w poszukiwaniu odpowiedzi, kiedy dziecko przesypia całą noc, pojawia się pomysł na sen z brzdącem. Bliskość matki i ułatwione karmienie mogą przyspieszyć zasypianie i wydłużyć sen. Jest to część prawdy, ponieważ te czynniki pomagają w lepszej jakości snu dziecka i matki. Jednak zdarza się, że takie praktyki przez zupełnie nieświadome działanie, mogą prowadzić do śmierci łóżeczkowej dzieci. Jako ludzie dorośli możemy zrobić dziecku krzywdę, śpiąc obok niego. Dlatego do tego rozwiązania polecamy podchodzić bardzo ostrożnie.